ASUS ROG Swift OLED PG27AQDP computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
Estimated Delivery: 3-4 days
SKU: PG27AQDP
Share:
Display
Display diagonal 67.3 cm (26.5\")
Display resolution 2560 x 1440 pixels
HD type Quad HD
Native aspect ratio 16:9
Display technology OLED
Panel type WOLED
Touchscreen No
Display brightness (peak) 1300 cd/m²
Response time 0.03 ms
Anti-glare screen Yes
Screen shape Flat
Contrast ratio (typical) 1500000:1
Maximum refresh rate 480 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display number of colours 1.073 billion colours
Pixel pitch 0.229 x 0.229 mm
Viewable size, horizontal 58.7 cm
Viewable size, vertical 33 cm
Digital horizontal frequency 30 - 890 kHz
Digital vertical frequency 40 - 480 Hz
Display diagonal (metric) 67 cm
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standard DCI-P3
Colour gamut 99%
sRGB coverage (typical) 135%
Performance
NVIDIA G-SYNC Yes
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Game mode Yes
Multimedia
Built-in camera No
Design
Market positioning Gaming
Product colour Black
Illuminated stand Yes
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity 2
HDMI Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.1
DisplayPorts quantity 1
DisplayPort version 1.4
Headphone out Yes
Headphone outputs 1
HDCP Yes
HDCP version 2.2
Ergonomics
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Wall mountable Yes
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Height adjustment Yes
Height adjustment 11 cm
Pivot Yes
Pivot angle -90 - 90°
Swivelling Yes
Swivel angle range -30 - 30°
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -5 - 20°
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 30 kWh
Power consumption (typical) 27 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (PowerSave) 0.5 W
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 605 mm
Depth (with stand) 274 mm
Height (with stand) 548 mm
Weight (with stand) 6.2 kg
Width (without stand) 605 mm
Depth (without stand) 50 mm
Height (without stand) 351 mm
Weight (without stand) 3.5 kg
Packaging data
Package width 690 mm
Package depth 220 mm
Package height 440 mm