| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 6.7 |
| Screen shape | Flat screen |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Panel type | AMOLED |
| Display resolution | 1080 x 2340 |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 90 |
| Rounded display corners | Y |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.4 |
| Processor frequency | 2 |
| Storage | |
| User memory | 109.3 |
| RAM capacity | 4 |
| Internal storage capacity | 128 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1500 |
| Memory card slot type | Hybrid slot |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 5 |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Digital zoom | 10 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 13 |
| Front camera aperture number | 2 |
| Rear camera flash | Y |
| Front camera flash | N |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 |
| Maximum frame rate | 30 |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Rear camera type | Triple camera |
| Auto focus | Y |
| Zoom capability | Y |
| Image stabilizer | Y |
| Slow motion mode | Y |
| Slow motion rate | 120fps @HD |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,2300,2600,900,1700,2500 |
| 5G bands supported | 2100,700,800,1800,2600,900,2300,2500,3700,3500 |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | N |
| Navigation | |
| GPS (satellite) | Y |
| GLONASS | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Position location | Y |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Green |
| Colour name | Light Green |
| Performance | |
| Fingerprint reader | Y |
| Hearing aid compatibility | Y |
| Multimedia | |
| Speakers | Mono |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,XMF |
| Video formats supported | 3G2,3GP,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 14 |
| Battery | |
| Removable battery | N |
| Battery capacity | 5000 |
| Browsing time (Wi-Fi) | 16 |
| Browsing time (4G) | 15 |
| Continuous video playback time | 18 |
| Wireless audio playback time | 79 |
| Wireless video playback time | 18 |
| Sensors | |
| Proximity sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Gyroscope | Y |
| Magnetic sensor | Y |
| Geomagnetic sensor | Y |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Y |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 2610 |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77.9 |
| Depth | 7.9 |
| Height | 164.4 |
| Weight | 200 |
| Other features | |
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Repairability index | 8.4 |
| Technical details | |
| Pre-installed applications | Galaxy Ring, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Security update term | 31 October 2030 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.