| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 6.5 |
| Screen shape | Flat screen |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Panel type | AMOLED |
| Display resolution | 1080 x 2340 |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 |
| Processor | |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor model | 1280 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.4 |
| Processor frequency | 2 |
| Storage | |
| User memory | 108.3 |
| RAM capacity | 6 |
| Internal storage capacity | 128 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1000 |
| Memory card slot type | Hybrid slot |
| Camera | |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Digital zoom | 10 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 13 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Y |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 |
| Maximum frame rate | 30 |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@60fps,3840x2160@30fps |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Rear camera type | Triple camera |
| Auto focus | Y |
| Zoom capability | Y |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Y |
| Image stabilizer | Y |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Slow motion mode | Y |
| Slow motion rate | 480fps @HD, 240fps @HD |
| Network | |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 |
| 5G bands supported | 2100,700,800,1800,2600,900,2300,2500,3700,3500 |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Y |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | N |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | Y |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| Y | |
| Navigation | |
| GPS (satellite) | Y |
| GLONASS | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Position location | Y |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Yellow |
| Performance | |
| Video call | Y |
| Fast charging | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Face recognition | Y |
| Hearing aid compatibility | Y |
| Vibrating alert | Y |
| Multimedia | |
| Speakers | Stereo |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,XMF |
| Video formats supported | 3G2,3GP,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 14 |
| Battery | |
| Removable battery | N |
| Battery capacity | 5000 |
| Talk time (4G) | 38 |
| Browsing time (Wi-Fi) | 19 |
| Browsing time (4G) | 19 |
| Continuous audio playback time | 124 |
| Continuous video playback time | 21 |
| Sensors | |
| Proximity sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Gyroscope | Y |
| Geomagnetic sensor | Y |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Y |
| USB Type-C required charging power (max) | 25 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76.5 |
| Depth | 8.3 |
| Height | 161 |
| Weight | 197 |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.458 |
| Head SAR category (EU) | B |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Y |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Y |
| Other features | |
| Compatibility | Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active, Gear Fit2 Pro, Gear Fit2, Gear Sport, Gear S3, Gear S2 |
| Repairability index | 8.4 |
| Technical details | |
| Security update term | 31 January 2029 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.