| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 65 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Y |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 16 |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Perfomance Index) 2400 |
| Native refresh rate | 60 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display diagonal (metric) | 164 |
| Peak luminance ratio | 65 |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Analog signal format system | NTSC,PAL BG,PAL DK,PAL I,PAL L,SECAM B/G,SECAM D/K,SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Auto channel search | Y |
| Smart TV | |
| Smart TV | Y |
| Internet TV | Y |
| Operating system installed | Fire OS |
| Operating system version | 7 |
| Timeshift | Y |
| Apple AirPlay 2 support | Y |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Y |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Video apps | Amazon Prime Video,Apple TV,Netflix,YouTube |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 |
| Audio output channels | 2.0 |
| Built-in subwoofer | N |
| Audio decoders | Dolby Atmos,Dolby TrueHD |
| Auto volume leveller | Y |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Y |
| Network | |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | Y |
| Bluetooth profiles | A2DP,HID,SBC |
| Web browser | Y |
| Design | |
| Product colour | Titanium |
| VESA mounting | Y |
| Panel mounting interface | 200 x 200 |
| LED indicators | Y |
| Frameless design | Y |
| Introduction year | 2024 |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,High Dynamic Range 10 (HDR10),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Y |
| Teletext function | Y |
| Subtitles function | Y |
| Video formats supported | AVI,MKV,MP4,MPG,TS,VP9,WEBM,WMV |
| Audio formats supported | MP3,WMA |
| Image formats supported | BMP,HEIF,JPG,PNG |
| Backlight dimming technology | Micro Dimming |
| Picture processing technology | TCL IPQ 2.0 Engine |
| Noise reduction | Y |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| Processor cores | 4 |
| 4K Ultra HD upscaling | Y |
| Smartphone/tablet remote support | Y |
| USB recording | Y |
| DVD player | N |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Y |
| Audio Return Channel (ARC) | Y |
| HDCP | Y |
| HDCP version | 2.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface (CI) | Y |
| Common interface Plus (CI+) | Y |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Management features | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Y |
| Programming period | 8 |
| On Screen Display (OSD) | Y |
| Number of OSD languages | 5 |
| On Screen Display (OSD) languages | DEU,ENG,ESP,FRE,POR |
| Picture-in-Picture | N |
| Hotel mode | N |
| Basic hotel mode | N |
| Auto power off | Y |
| Sleep timer | Y |
| Firmware upgradeable | Y |
| Firmware upgradeable via | Network,USB |
| Works with Amazon Alexa | Y |
| Works with the Google Assistant | N |
| Works with Samsung Bixby | Y |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 90 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 128 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Brand-specific features | |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR Display |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1445 |
| Depth (with stand) | 300 |
| Height (with stand) | 878 |
| Weight (with stand) | 12400 |
| Width (without stand) | 1445 |
| Depth (without stand) | 72 |
| Height (without stand) | 833 |
| Weight (without stand) | 12300 |
| Stand width | 1275 |
| Stand depth | 300 |
| Packaging data | |
| Package width | 1607 |
| Package depth | 146 |
| Package height | 992 |
| Package weight | 18000 |
| Packaging content | |
| Desktop stand | Y |
| Remote control included | Y |
| Remote control type | YKF494-B203 |
| Soundbar included | N |
| Other features | |
| Warranty period | 2 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.