| Printing | |
|---|---|
| Duplex printing mode | Auto/Manual |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 31 |
| Colour | Y |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Y |
| Maximum resolution | 2400 x 600 |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 31 |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 20 |
| Time to first page (black, normal) | 9.9 |
| Time to first page (colour, normal) | 9.9 |
| Features | |
| Maximum duty cycle | 60000 |
| Recommended duty cycle | 0 - 5000 |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | PCL 6,PDF,BR-Script 3 |
| Printer fonts | PCL,PostScript,Bitmap,Barcode,Scalable |
| Number of PCL fonts | 73 |
| Number of PostScript fonts | 66 |
| Number of barcode fonts | 16 |
| Number of bitmap fonts | 12 |
| Linear (1D) barcodes supported | Interleaved 2 of 5,Code 39,POSTNET,EAN-8,EAN-13,UPC-A,UPC-E,Codabar,ISBN,Code 128A,Code 128B,Code 128C,EAN 128,Code 93,GS1 DataBar,MSI |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 |
| Total output capacity | 150 |
| Multi-Purpose tray | Y |
| Multi-Purpose tray input capacity | 50 |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 355 mm |
| Paper tray media types | Plain paper,Recycled paper,Letterhead,Labels,Envelopes,Glossy paper,Thin paper,Thick paper,Bond paper,Thicker paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4,A5,A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm),Legal (media size),Folio (media size),Letter (media size) |
| Envelopes sizes | C5,Com-10,DL,Monarch |
| Paper tray media weight | 60 - 163 |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing | Y |
| USB port | Y |
| Network | |
| Wi-Fi | Y |
| Ethernet LAN | Y |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Security algorithms | SSL/TLS,802.1x RADIUS,EAP-FAST,PEAP,EAP-TLS,EAP-TTLS,SMTP-AUTH,SNMP,IPSec,128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-PSK,TKIP,AES,WPA2-PSK,WPA3-SAE |
| Supported network protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP), Web Services, ARP, BOOTP, CIFS Client, Custom Raw Port/Port 9100, DHCP, DNS Resolver, FTP Server, HTTP/HTTPS Server, ICMP, IPP/IPPS, LDAP, LLMNR Responder, LPR/LPD, mDNS, RARP, SMTP Client, SNMPv1/v2c/v3, SNTP Client, TELNET Server, TFTP Client and Server, WINS/NetBIOS Name Resolution |
| Supported network protocols (IPv6) | Web Services, NDP, RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR Responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/Port 9100, IPP/IPPS, SMTP Client, FTP Server, CIFS Client, TELNET Server, SNMPv1/v2c/v3, HTTP/HTTPS Server, TFTP Client and Server, ICMPv6, SNTP Client, LDAP |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service,Apple AirPrint,Brother Mobile Connect |
| Performance | |
| Internal memory | 512 |
| Built-in processor | Y |
| Processor frequency | 1200 |
| Noise level (ready) | 31 |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Y |
| Colour display | Y |
| Display diagonal | 2.7 |
| Control type | Touch |
| Power | |
| Power consumption (printing) | 540 |
| Power consumption (ready) | 60 |
| Power consumption (standby) | 7.6 |
| Power consumption (PowerSave) | 330 |
| Power consumption (off) | 0.04 |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.4 |
| AC input voltage | 220 - 240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Home,Windows 10 Pro,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Education x64,Windows 10 IOT Core,Windows 10,Windows 10 x64,Windows 11,Windows 11 x64,Windows 11 Home,Windows 11 Pro,Windows 11 Enterprise,Windows 11 Enterprise x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 15.0 Sequoia,Mac OS X 13.0 Ventura,Mac OS X 14.0 Sonoma,Mac OS 13.1,Mac OS 14.5 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 |
| Storage relative humidity (H-H) | 36 - 85 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR,EPEAT Gold,Blue Angel,Nordic Swan Ecolabel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 404 |
| Depth | 473 |
| Height | 338 |
| Weight | 21000 |
| Packaging data | |
| Package width | 606 |
| Package depth | 561 |
| Package height | 501 |
| Package weight | 26600 |
| Packaging content | |
| Warranty card | Y |
| Printer drum included | Y |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide | Y |
| Technical details | |
| Compliance certificates | GS mark |
| Other features | |
| Noise level | 49 |
| Online services supported | Dropbox,Evernote,Google Drive,OneDrive,OneNote |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.