| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 55 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| LED backlight | Y |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen format adjustments | 4:3,14:9,16:9,Zoom |
| Display brightness | 350 |
| Response time | 6.5 |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 3700 |
| Native refresh rate | 120 |
| Display refresh rates supported | 120 Hz,144 Hz,240 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour depth | 10 |
| Viewing angle, horizontal | 178 |
| Viewing angle, vertical | 178 |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display diagonal (metric) | 140 |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Peak luminance ratio | 65 |
| Viewable size diagonal | 1380 |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,PAL BG,PAL DK,PAL I,PAL L,SECAM,SECAM B/G,SECAM D/K,SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Auto channel search | Y |
| Smart TV | |
| Smart TV | Y |
| Internet TV | Y |
| Operating system installed | Google TV |
| Operating system version | 12 |
| Timeshift | N |
| Apple AirPlay 2 support | Y |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Y |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart modes | Game,Sports |
| Built-in Chromecast | Y |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video,Apple TV,Netflix,YouTube |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 35 |
| Audio output channels | 2.1 |
| Built-in subwoofer | Y |
| Subwoofer RMS power | 15 |
| Audio decoders | DTS Virtual:X,Dolby AC4,Dolby Atmos,Dolby TrueHD |
| Equalizer | Y |
| Equalizer bands quantity | 7 |
| Sound modes | Dynamic,Game,Movie,Music,Sports,Standard,Voice |
| Auto volume leveller | Y |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Y |
| Network | |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Y |
| Bluetooth profiles | A2DP,HID |
| Miracast | Y |
| Web browser | Y |
| HID support | Y |
| Design | |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Y |
| Panel mounting interface | 300 x 300 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),High impact polystyrene (HIPS),Polycarbonate (PC),Steel |
| LED indicators | Y |
| Frameless design | Y |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,High Dynamic Range 10 (HDR10),High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Y |
| Teletext function | Y |
| Subtitles function | Y |
| Video formats supported | H.264,H.265,MPEG2 |
| Audio formats supported | MP3,WMA |
| Image formats supported | BMP,HEIF,JPEG,PNG,WEBP |
| Video compression formats | AV1,H.264,H.265,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VP8,VP9,WMV |
| AI Upscale | Y |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Noise reduction | Y |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| Processor cores | 4 |
| AMD FreeSync | Y |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM),Game Master,Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Y |
| Parental control | Y |
| Smartphone/tablet remote support | Y |
| USB recording | N |
| DVD player | N |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Y |
| Audio Return Channel (ARC) | Y |
| HDCP | Y |
| HDCP version | 2.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface (CI) | Y |
| Common interface Plus (CI+) | Y |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Management features | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Y |
| On Screen Display (OSD) | Y |
| Number of OSD languages | 59 |
| On Screen Display (OSD) languages | Multi |
| Picture-in-Picture | N |
| Hotel mode | N |
| Basic hotel mode | N |
| Auto power off | Y |
| Sleep timer | Y |
| Firmware upgradeable | Y |
| Works with Amazon Alexa | Y |
| Works with the Google Assistant | Y |
| Works with Samsung Bixby | N |
| Works with Apple Siri | N |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 70 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 125 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 |
| Technical details | |
| Internal memory | 32000 |
| Compliance certificates | CE,UKCA |
| Brand-specific features | |
| TCL technologies (AV/TV) | 240Hz Game Accelerator,AiPQ Processor,Bluetooth,Chromecast Built-In,Dolby Atmos®,Dolby Vision™,HDR (High Dynamic Range),Onkyo Sound,T-cast |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1224 |
| Depth (with stand) | 292 |
| Height (with stand) | 770 |
| Weight (with stand) | 11300 |
| Width (without stand) | 1224 |
| Depth (without stand) | 70 |
| Height (without stand) | 708 |
| Weight (without stand) | 11000 |
| Stand width | 925 |
| Stand depth | 292 |
| Packaging data | |
| Package width | 1360 |
| Package depth | 830 |
| Package height | 128 |
| Package weight | 14800 |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Desktop stand | Y |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Y |
| Remote control type | RC833A |
| Soundbar included | N |
| Other features | |
| Quantum dot color technology | Y |
| Batteries included | Y |
| Cord length | 1.5 |
| Doesn't contain | Mercury (element) |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Y |
| Warranty period | 2 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.