| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 65 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| LED backlight | Y |
| LED backlighting type | QD-Mini LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 3000 |
| Native refresh rate | 144 |
| Display refresh rates supported | 100 Hz,120 Hz,144 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 |
| Viewing angle, vertical | 178 |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display diagonal (metric) | 163.9 |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | |
| Smart TV | Y |
| Internet TV | Y |
| Operating system installed | Google TV |
| Smart modes | IMAX Enhanced |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 60 |
| Audio output channels | 6.2.2 |
| Audio decoders | DTS Virtual:X,DTS:X,Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Y |
| Network | |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN | Y |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Miracast | Y |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Y |
| Panel mounting interface | 300 x 300 |
| Frameless design | Y |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Center stand |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,Dolby Vision IQ,High Dynamic Range 10 (HDR10),High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| AMD FreeSync | Y |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Game Bar,Game Master |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface (CI) | Y |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Management features | |
| Voice control | Y |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Y |
| Auto power off | Y |
| Sleep timer | Y |
| Works with the Google Assistant | Y |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 100 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 250 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Technical details | |
| Compliance certificates | TÜV mark |
| Brand-specific features | |
| TCL technologies (AV/TV) | 4K HDR Premium 3000,Chromecast Built-In,HVA Screen,Onkyo Sound,T-cast |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1444 |
| Depth (with stand) | 369 |
| Height (with stand) | 869 |
| Weight (with stand) | 20100 |
| Width (without stand) | 1444 |
| Depth (without stand) | 56 |
| Height (without stand) | 832 |
| Weight (without stand) | 18100 |
| Stand width | 388 |
| Stand depth | 369 |
| Packaging data | |
| Package width | 1605 |
| Package depth | 160 |
| Package height | 993 |
| Package weight | 27500 |
| Packaging content | |
| Remote control included | Y |
| Remote control type | RC833A |
| Other features | |
| Warranty period | 2 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.