| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 75 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 |
| Native refresh rate | 120 |
| Display refresh rates supported | 50 Hz,60 Hz,120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display diagonal (metric) | 189.3 |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Smart TV | |
| Smart TV | Y |
| Internet TV | Y |
| Operating system installed | Fire OS |
| Operating system version | 8 |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 |
| Audio output channels | 2.0 |
| Audio decoders | DTS:X,Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Y |
| Network | |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Miracast | Y |
| Design | |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Y |
| Panel mounting interface | 400 x 400 |
| Frameless design | Y |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,High Dynamic Range 10 (HDR10),High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Y |
| AMD FreeSync | N |
| Game features | Game Master |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Y |
| PC in (D-Sub) | N |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface (CI) | Y |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Management features | |
| Voice control | Y |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Y |
| Works with Amazon Alexa | Y |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 115 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 170 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Brand-specific features | |
| TCL technologies (AV/TV) | HVA Screen,Motion Clarity,Onkyo Sound |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 1666 |
| Depth (with stand) | 343 |
| Height (with stand) | 1028 |
| Weight (with stand) | 23300 |
| Width (without stand) | 1666 |
| Depth (without stand) | 70 |
| Height (without stand) | 958 |
| Weight (without stand) | 22900 |
| Stand width | 1316 |
| Stand depth | 343 |
| Packaging data | |
| Package width | 1850 |
| Package depth | 178 |
| Package height | 1125 |
| Package weight | 32500 |
| Packaging content | |
| Remote control included | Y |
| Remote control type | RC833 |
| Other features | |
| Warranty period | 2 |
For more information, visit our FAQ section.
We deliver from Ireland to Ireland and delivery is €5.99.
We use An Post express label service for the majority of our deliveries.