Tripp Lite DMCS60100XX Heavy-Duty Rolling TV Stand, Height Adjustable, 60" - 100" Screens
Estimated Delivery: 4-5 days
SKU: DMCS60100XX
Share:
Bring the Presentation to Your Audience
Effectively Share Audio/Video Resources
Easily Adjust the Height and Viewing Angle of Your 60" to 100" Display
VESA-Compliant Mounting Ensures Display Compatibility
Conveniently Place Peripherals and Manage Cables
  • Portable flat panel floor stand Maximum weight capacity: 100 kg Black, Silver
  • Maximum screen size: 2.54 m (100")
  • Mounting type: Floor
  • Minimum VESA mount: 200 x 200 mm Maximum VESA mount: 1000 x 600 mm
  • Housing material: Aluminium, Steel
Mounting
Minimum screen size152.4 cm (60")
Maximum weight capacity100 kg
Mounting typeFloor
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount1000 x 600 mm
Number of displays supported1
Ergonomics
Tilt angle range-10 - 5°
Design
TypePortable flat panel floor stand
Product colourBlack, Silver
Weight & dimensions
Width1118 mm
Depth701 mm
Height1174 mm
Weight27.7 kg
Packaging data
Package width655.3 mm
Package depth1206.5 mm
Package height248.9 mm
Package weight45.4 kg
Packaging content
Quantity1
Other features
Country of originChina
Logistics data
Master (outer) case GTIN (EAN/UPC)10037332224627
Harmonized System (HS) code85299097
Master (outer) case width670.6 mm
Master (outer) case length1224.3 mm
Master (outer) case height259.1 mm